Дитячий розвиваючий табір «Я за дружбу і за мир» в зоні АТО
Місце проведення: селище Біловодськ, Луганська обл.
Період проведення табору: з 31 травня по 21 червня 2017
Кількість вихованців: 50 дітей
Під час відвідування нашими активістами сел. Біловодськ, Луганська обл. в січні 2017 року виникла ідея про організацію дитячого розвиваючого табору. Спонукали до цього глибокий стагнаційний стан селища, високий рівень злочинності, величезне безробіття, відсутність можливостей розвитку для дітей.
Ідею табору одразу підтримали керівництво Райдержадміністраціі Біловодську, керівництво відділу освіти, в школах. Зі свого боку вони надали безкоштовні приміщення в Центрі дитячої творчості, транспортні засоби для екскурсій, зібрали команду педагогів, команду волонтерів для табору та гарантували набір 50 дітей пільгових категорій, втому числі ВПО.
Проект реалізовувався активістами ГО «Фонд об’єднаних сердець» за фінансової підтримки Європейського Союзу через International Alert.
Табір почав свою роботу 31 травня. Змістовним відпочинком були охоплені 50 дітей Біловодська віком 7-12 років таких пільгових категорій:
ДІТИ табору |
Всього |
Діти-інваліди |
АПК |
Діти ВПО |
Соц .сфера |
Багатодітні |
Малозабезпечені |
АТО |
Діти-напівсироти |
Диспансерний облік |
Неповна сім’я |
«Я за дружбу і за мир» |
50 |
2 |
2 |
8 |
7 |
6 |
3 |
9 |
1 |
7 |
5 |
Наш табір мав величезний попит в селищі. Цей факт підтверджує те, що в резервному списку знаходилося ще близько 30 дітей, які не потрапили в табір через брак місць. В селищі Біловодськ, яке має 10 000 населення, впродовж червня проходило лише 3 табори при школах та деякі діти (особливо ВПО) оздоровлювались в таборах та санаторіях інших областей України. На відстані 15 км від селища знаходиться дитячий «піонерський» табір «Зоря», але під час захисних операцій 2014-2016 років дитячий табір було зруйновано. Зараз оздоровлення дітей там неможливе. Тому діти Біловодська гостро потребували безпечного організованого відпочинку.
В денному таборі «Я за дружбу і за мир» три загони по 17-16 дітей приймали участь в індивідуальних, групових та міні групових заняттях різного напрямку (з психологом, логопедом, аніматором, арт-терапевтом, заняття музикою, англійською мовою, спортом), в різноманітних розвиваючо-виховні масових заходах, культпоходах та екскурсіях.
Зміст, форми та методи роботи в розвиваючому таборі були спрямовані на організацію активного відпочинку та всебічного розвитку дітей, психологічну підтримку дітей, а в разі потреби і сімей, зміцнення здоров’я, виховання громадянина України, задоволення духовних потреб підростаючого покоління.
Усі вихователі вміло організовували роботу 3 табірних загонів: «Смішарики», «Апельсин» та «Лучики». Загони придумали собі емблему, девіз, речівку, обрали загонову пісню, щоденно оформляли «Екран настрою» та випускали фотогазету, де відбивались всі визначні події, що відбулись у житті загону та табору.
9 волонтерів (місцева молодь) допомагали працівникам табору у зборі дітей, проведенні ранкової зарядки та занять, організації дозвілля вихованців табору, чергували в їдальні.
Вихователі та педагоги щоденно працювали над створенням комфортної атмосфери для кожної дитини. Вся робота працівників табору будувалася за певною системою: постановка виховних завдань у відповідності індивідуальним особливостям дітей і метою навчання та виховання, організація повсякденної діяльності; детальний вибір форм і методів, які б дозволяли реалізовувати поставленні завдання; щоденний аналіз діяльності; внесення корективів в плани роботи, відповідно потреб вихованців табору. Під час роботи було враховано та задоволено потреби кожної дитини.
З метою організації змістовного дозвілля, розвитку естетичних смаків, розширення кругозору, ознайомлення з історією та традиціями рідного краю було здійснено 5 пішоходно-тематичних та 3 виїзні екскурсії.
02.06 – екскурсія до Парку культури та відпочинку
06.06 – культпохід до Районного будинку культури (перегляд мультфільму)
08.06 – екскурсія до Свято-Троїцького храму
09.06. – екскурсія на ПрАт «Біловодський маслоробний завод»
13.06. – екскурсія до краєзнавчого музею
14.06 – екскурсія до пожежної частини
16.06. – екскурсія до Луганського обласного кінного козачого театру в смт. Мілове
19.06. – екскурсія до Деркульського державного кінного заводу №63.
В останній день всі 50 сімей вихованців табору були запрошені на Фестиваль дитячої творчості, де діти показали, чому навчилися за ці три тижні. Батьки заповнили підсумкову анкету та написали відгуки про табір. Величезну кількість подяки батьки дітей передавали всім, хто долучився до організації цього табору. Бажаючі надали відео-відгуки. Відео ми готові надіслати за запитом.
Основні результати табору:
фізичне і психічне оздоровлення 50 дітей;
організація повноцінного безпечного відпочинку для дітей;
розвиток мовлення та навичок спілкування;
удосконалення англійської мови;
розвиток потенціалу кожної дитини;
розвиток міжособистісних відносин в колективі: співучасті, єдності, почуття підтримки;
зміцнення дружби і співпраці між дітьми різного віку та статусу;
створення умов для самореалізації та творчого розвитку дітей;
поповнення життя дітей цікавими культурними подіями;
формування та закріплення трудових навичок та навичок самообслуговування.
За три тижні перебування у таборі вихованці здружилися з вихователями, викладачами, волонтерами і між собою, і вже не було поділу, хто з якого класу, з якої школи і кому скільки років - була єдина, дружна команда розвиваючого табору «Я за дружбу і за мир». Всі педагоги та вихователі намагалися, щоб дитячий розвиваючий табір і літній відпочинок в ньому став таким, щоб було що згадати, чим похвалитися, про що написати твір «Як я провів шкільні канікули». Впевнені, перебування в розвиваючому таборі для кожної дитини було яскравим, корисним і веселим відпочинком.
Проект мав також додаткові позитивні ефекти:
- Всі 12 працівників табору були місцевими жителями сел. Біловодськ. Завдяки їх роботі в проекті покращився матеріальний стан їх сімей.
- Закупка матеріалів для табору повністю відбувалася у місцевих магазинах, тому під час проекту 9 підприємців Біловодська отримали значні замовлення на свої товари.
Про табір знало все селище, цей проект торкнувся життя багатьох сімей в Біловодську. І педагоги, і батьки дітей з радістю готові прийняти участь в наступному подібному таборі, який доцільно було б провести під час зимових канікул. Особливо враховуючи, що в холодний період року в селищі для дітей немає жодних варіантів для дозвілля. Зазвичай діти залишаються біля телевізорів чи біля комп’ютерів впродовж всіх канікул.